GUID Generator - wygeneruj unikalny identyfikator

Poniżej znajduje się darmowy generator identyfikatorów GUID. Ustaw opcje, które Cię interesują, a następnie kliknij przycisk GENERUJ.

Co to jest GUID?

GUID, znany również pod nazwą UUID. Jest to 128 bitowa liczba, używana do identyfikacji zasobów. Jak sama nazwa wskazuje, generowany identyfiator powinien być unikalny w skali światowej.

Warto dodać, że nazwa GUID najczęściej jest stosowana w środowiku programistów Microsoftu, w językach takich jak C#. W pozostałych językach programowania, najczęściej spotkasz się z nazwą UUID.

Jak unikalny jest GUID?

Algorytm generowania identyfigatorów GUID jest na tyle wyjątkowy że pozwala wygenerować miliard unikalnych liczb na sekundę. Ponadto gdyby co sekundę generował, kolejny miliar identyfikatorów, to po roku prawdopodobieństwo powstania duplikatu wynosiłoby zaledwie 50%.

Do czego wykożystywany jest GUID?

Identyfikator GUID, jest powszechnie wykorzystywany w językach programowania takich jak C#, JAVA, C++ i wielu innych. Jest on często używany do generowania kluczy, które później słóżą w bazach danych SQL, do jednoznacznego identyfikowania rekordów.

Jak wygenerować GUID w języku programowania C#?

W języku C#, za operacje na GUID'ach odpowiedzialna jest klasa o tej samej nazwie, czyli Guid. Aby wygenerować nowy identyfikator w tym języku, należy wykorzystać metodę Guid.NewGuid().

Jak wygenerować UUID w Javie?

Aby wygenerować identyfikator UUID w javeie należy skorzystać z metody UUID.randomUUID().